Chanelka – praktycznie powielana

by Dorota Leszczyńska

Chanelka – praktycznie powielana

 

images (40)

Coco Chanel, wielce wyzwolona kobieta, wpadła kiedyś na pomysł torebki, która jest poręczna, wygodna w noszeniu i elegancka. Kto by pomyślał, że ten pierwotny wzór pikowanego schowka na łacuszku przeplatanym skórzanym paskiem będzie nieustająco hitem modniś od niemal 60 lat.

Numer modelu 2.55 oznacza datę powstania chanelki, czyli luty 1955r. Kształt i pikowanie odnosić miał się do sofy Coco, a zakładanie torebki na ramię miało w końcu uwolnić jej ręce. Właśnie z potrzeb projektantki powstała cała idea cudeńka. W wewnętrznej części chanelki umieszczono przegródkę, prawdopodobnie na jej sekretne listy miłosne, a zewnętrzna kieszonka z zamkiem służyła do przechowywania gotówki. Coco wychowywała się w klasztorze, dlatego wspominając kolor mundurków, wyłożyła wnętrze torebki brązową podszewką.

images (41)

Dom mody Chanel nie ma swego sklepu internetowego, w związku z czym należy z dużą rezerwą podchodzić do ofert torebek przedstawianych w sieci, aby nie natrafić na podróbkę. Prawdziwej i nowej chanelki nie kupi się za mniej niż 1 500$, nie ma szans. Wyjątkowe egzemplarze potrafią kosztować 10-15 tys.$. Podróbki często mają „przekombinowane” zapięcie i logo lub wykonane są z kiepskiej skóry z nieregularnymi szwami i pikowaniami. Cechą charakterystyczną chanelek jest to, że metalowe dodatki występują albo jako srebne albo jako złote, nigdy nie jest tak, że łańcuszek różni się od zapięcia. Należy zwracać uwagę na nr seryjny podany na karcie identyfikacyjnej a ten na torebce – oczywiście powinien być identyczny.

images (42)

Chanelka podoba mi się od strony praktycznej i estetycznej. Od strony praktycznej, bo pomieści potrzebne kobiecie minimum, a łańcuszek wzmocniony paskiem się nie urwie (tak łatwo). Od strony estetycznej, bo pasuje na dzień do jeansów i na wieczór do eleganckiej sukienki.

Nie należy się zbytnio przejmować, jeżeli nie stać nas na oryginalną torebkę chanel. Zwłaszcza w zeszłych sezonach bardzo modne były tego typu torebki. A i jeszcze teraz udało mi się znaleźć w kolekcjach większych i mniejszych marek produkty zainspirowane chanelką. Oto niektóre z nich:

mohito-kolekcja-torebek-lato-2014_120887_5gaudi

Mohito                                          Gaudi

dknyUrban expressions

DKNY                             Urban Expressions

kazar beżowa

Kazar

 

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *