Konferencja „Szanse i zagrożenia dla polskiej gospodarki” – Białystok, 19 maja

Sekcja Myśli Politycznej im. Ronalda Reagana we współpracy z Stowarzyszeniem Libertariańskim zorganizowała w piątek (19 maja) na Wydziale Socjologiczno-Historycznym Uniwersytetu w Białymstoku Konferencję zatytułowaną „Szanse i zagrożenia dla polskiej gospodarki”. W związku z tak poruszaną tematyką nie mogło mnie oczywiście zabraknąć na widowni. Jak słusznie mogłam przypuszczać problem opodatkowania w Polsce i propozycje naprawienia systemu podatkowe pojawiały się nagminnie.

Uroczyste otwarcie Konferencji spadło na barki dr Małgorzaty Ocytko – zastępcy dyrektora Instytutu Historii i Nauk Politycznych Uniwersytetu w Białymstoku. Konferencja była podzielona na dwa panele: pierwszy dotyczył szans natomiast drugi zagrożeń dla polskiej gospodarki. O szansach jakie stoją przez Polską opowiadał podczas swojego 1,5-godzinnego wykładu prof. dr hab. Robert Gwiazdowski (Adwokat, Przewodniczący Rady Nadzorczej ZPP, Prezes Warsaw Enterprise Institute), który jeszcze dwa tygodnie temu miał okazję gościć na Wydziale Prawa Uniwersytetu w Białymstoku. Profesor zauważył, że w dalszym ciągu Polska jest atrakcyjnym miejscem lokowania produkcji ze względu na zasób pracowników oraz punktem tranzytowym łączącym szlaki handlowy, z czego powinniśmy korzystać.

Podczas II panelu była okazja do wysłuchania interesującej debaty, w której (przy asyście prof. Gwiazdowskiego) brali udział:

– dr Sławomir Mentzen, Wolność;

–  dr Marcin Chmielowski, Wiceprezes Fundacji Wolności i Przedsiębiorczości;

– Marcin Leoszko, Prezes Związku Przedsiębiorców i Pracodawców Województwa Podlaskiego.

Podczas dyskusji poruszano kwestie Plan Morawieckiego, przyszłość Zakładu Ubezpieczeń Społecznych oraz skutki programu 500+. Konkluzje były jednak miażdżące jeżeli chodzi o konsekwencje podjęcia takich a nie innych kroków przez ustawodawców i rządzących nie tylko obecnej kadencji. Jak mantrę powtarzano, że największym hamulcem dla polskiej gospodarki są ograniczenia stawiane przedsiębiorcom. zbyt duże rozdawnictwo środków budżetowych i wysokie opodatkowanie pracy.

Podsumowanie Konferencji należało do Rektora Uniwersytetu w Białymstoku prof. dr hab. Roberta Ciborowskiego. W swym wystąpieniu odniósł się do słów Adama Smitha i podkreślał, że praca stanowi jeden z podstawowych filarów bogactwa narodu. Przy okazji wypowiedział się krytycznie na temat napędzania gospodarki poprzez konsumpcję propagowanego przez keynesistów.

Konkludując, te cztery godziny poświęcone na uczestnictwo w Konferencji nie były stracone. Utwierdziłam się jeszcze bardziej w przekonaniu o szkodliwości zagrożeń, na których temat debatowano, oraz dostrzegłam potencjał Polski, o którym akurat tak często się nie mówi. Nie ze wszystkimi opiniami prelegentów się zgadzałam, aczkolwiek na pewno dały mi one szersze spojrzenie na kwestie ogólnogospodarcze.

Możesz również polubić…

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *