Konferencja „Szanse i zagrożenia dla polskiej gospodarki” – Białystok, 19 maja

by Dorota Leszczyńska

Konferencja „Szanse i zagrożenia dla polskiej gospodarki” – Białystok, 19 maja

Sekcja Myśli Politycznej im. Ronalda Reagana we współpracy z Stowarzyszeniem Libertariańskim zorganizowała w piątek (19 maja) na Wydziale Socjologiczno-Historycznym Uniwersytetu w Białymstoku Konferencję zatytułowaną „Szanse i zagrożenia dla polskiej gospodarki”. W związku z tak poruszaną tematyką nie mogło mnie oczywiście zabraknąć na widowni. Jak słusznie mogłam przypuszczać problem opodatkowania w Polsce i propozycje naprawienia systemu podatkowe pojawiały się nagminnie.

Uroczyste otwarcie Konferencji spadło na barki dr Małgorzaty Ocytko – zastępcy dyrektora Instytutu Historii i Nauk Politycznych Uniwersytetu w Białymstoku. Konferencja była podzielona na dwa panele: pierwszy dotyczył szans natomiast drugi zagrożeń dla polskiej gospodarki. O szansach jakie stoją przez Polską opowiadał podczas swojego 1,5-godzinnego wykładu prof. dr hab. Robert Gwiazdowski (Adwokat, Przewodniczący Rady Nadzorczej ZPP, Prezes Warsaw Enterprise Institute), który jeszcze dwa tygodnie temu miał okazję gościć na Wydziale Prawa Uniwersytetu w Białymstoku. Profesor zauważył, że w dalszym ciągu Polska jest atrakcyjnym miejscem lokowania produkcji ze względu na zasób pracowników oraz punktem tranzytowym łączącym szlaki handlowy, z czego powinniśmy korzystać.

Podczas II panelu była okazja do wysłuchania interesującej debaty, w której (przy asyście prof. Gwiazdowskiego) brali udział:

– dr Sławomir Mentzen, Wolność;

–  dr Marcin Chmielowski, Wiceprezes Fundacji Wolności i Przedsiębiorczości;

– Marcin Leoszko, Prezes Związku Przedsiębiorców i Pracodawców Województwa Podlaskiego.

Podczas dyskusji poruszano kwestie Plan Morawieckiego, przyszłość Zakładu Ubezpieczeń Społecznych oraz skutki programu 500+. Konkluzje były jednak miażdżące jeżeli chodzi o konsekwencje podjęcia takich a nie innych kroków przez ustawodawców i rządzących nie tylko obecnej kadencji. Jak mantrę powtarzano, że największym hamulcem dla polskiej gospodarki są ograniczenia stawiane przedsiębiorcom. zbyt duże rozdawnictwo środków budżetowych i wysokie opodatkowanie pracy.

Podsumowanie Konferencji należało do Rektora Uniwersytetu w Białymstoku prof. dr hab. Roberta Ciborowskiego. W swym wystąpieniu odniósł się do słów Adama Smitha i podkreślał, że praca stanowi jeden z podstawowych filarów bogactwa narodu. Przy okazji wypowiedział się krytycznie na temat napędzania gospodarki poprzez konsumpcję propagowanego przez keynesistów.

Konkludując, te cztery godziny poświęcone na uczestnictwo w Konferencji nie były stracone. Utwierdziłam się jeszcze bardziej w przekonaniu o szkodliwości zagrożeń, na których temat debatowano, oraz dostrzegłam potencjał Polski, o którym akurat tak często się nie mówi. Nie ze wszystkimi opiniami prelegentów się zgadzałam, aczkolwiek na pewno dały mi one szersze spojrzenie na kwestie ogólnogospodarcze.

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *