Podstawowe informacje na temat: SPLIT PAYMENT

 Ministerstwo Finansów co chwilę bombarduje nas pomysłami na uszczelnienie luki w przychodach z VAT. Jednym z rozwiązań jest szeroko komentowany split payment, czyli model podzielnej płatności. Na czym polega ten mechanizm, jakie są jego zalety oraz wady?

Mechanizm split payment ma polegać na tym, że sprzedawca będzie dostawać zapłatę netto (bez VAT) na swój rachunek podstawowy, natomiast VAT wpływałby na jego specjalne konto VAT. Z tego konta podatnik płaciłby VAT naliczony na fakturach zakupowych, które dostaje od swoich dostawców. Dopiero różnica powstała na tym specjalnym koncie byłaby płacona na konto fiskusa.

***

Szanse jakie daje SPLIT PAYMENT:

  • większa ściągalność VAT – kilka mld zł więcej do budżetu;
  • śledzenie dostaw i rozliczeń;
  • większa przejrzystość transakcji;
  • bezpieczeństwo państwa – by nie dochodziło do wyłudzeń VAT.

Zagrożenia jakie niesie ze sobą SPLIT PAYMENT:

  • przedsiębiorca może stracić płynność finansową – obecnie wpłaca VAT na konto fiskusa pod koniec następnego miesiąca od otrzymania zapłaty, a w przypadku split payment w ogóle nie będzie mógł dysponować kwotą tego podatku bowiem przy sprzedaży będzie otrzymywał kwotę netto;
  • koszty dla uczciwych przedsiębiorców związane ze split payment mogą być wyższe niż zyski, które uzyska państwo;
  • przedsiębiorca nie będzie miał możliwość dysponowania środkami zgromadzonymi na koncie VAT;
  • nie wiadomo, co się stanie, w przypadku, gdy na koncie VAT powstanie nadwyżka – w jaki sposób będzie ona zwracana, w jakiej formie, czy będzie zaliczana na poczet innych zobowiązań podatkowych.

***

Zagrożenia jakie pojawiają się w przypadku wprowadzenia w życie split payment z wiadomych przyczyn nie czynią z mechanizmu mile widzianego rozwiązania z punktu widzenia podatników. Dlatego też, aby przekonać przedsiębiorców i zmniejszyć niedogodności związane z podzielną płatnością, Ministerstwo Finansów zapowiedziało, że zrezygnuje z kar, odwróconego obciążenia i solidarnej odpowiedzialności w VAT oraz zagwarantuje błyskawiczne zwroty w terminie do 25 dni.

W Unii Europejskiej już od jakiegoś czasu split payment (jako sposób na walkę z oszustami VAT) jest żywo dyskutowanym tematem. Włosi uruchomili system podzielnej płatności przy rozliczeniach dotyczących zamówień publicznych, natomiast Czesi objęli split payment niemal każdą transakcję. Jak na razie przynosi on korzyści liczone w kilku mld euro. Przyszłość pokaże na ile ten mechanizm sprawdzi się w polskich warunkach i w jak długiej perspektywie będzie on wydolny.

Możesz również polubić…

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *