Ogólnopolskie Studenckie Forum Podatkowe – Toruń, 8 kwietnia

by Dorota Leszczyńska

Ogólnopolskie Studenckie Forum Podatkowe – Toruń, 8 kwietnia

Z ogromną przyjemnością już po raz trzeci wzięłam udział w Ogólnopolskim Studenckim Forum Podatkowym organizowanym na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu przez Studenckie Koło Naukowe Prawa Podatkowego. Wydarzenie odbyło się 8 kwietnia (sobota) i pojawiło się na nim wielu prelegentów z całej Polski interesujących się prawem podatkowym.

Forum Podatkowe rozpoczęło się od wykładu inauguracyjnego dotyczącego zasad w prawie prawie podatkowym wygłoszonego przez prof. dr hab. Bogumiła Brzezieńskiego. W dalszej kolejności do głosu doszli doktoranci, absolwenci i studenci z całej Polski, którzy występowali w równolegle trwających panelach. Reprezentowali oni następujące ośrodki akademickie: Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, Uniwersytet Warszawski, Uniwersytet w Białymstoku, Uniwersytet Opolski, Uniwersytet Wrocławski, Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie, Uniwersytet Jagielloński oraz macierzysty Uniwersytet Mikołaja Kopernika w Toruniu. Podczas wydarzenia zaprezentowano ponad 30 zagadnień w szczególności z zakresu VAT, CIT i PIT oraz ogólnego prawa podatkowego. Zakończeniem obrad było wystąpienie Mecenasa Jarosława Ostrowskiego, który przedstawił uwagi podatkowe dotyczące spółki komandytowej oraz spółki z ograniczoną odpowiedzialnością jako wehikułów biznesowych.

Różnorodność wystąpień i ich poziom zasługują na bardzo pochlebne słowa. Mogę przytoczyć zagadnienia, które szczególnie utkwiły mi w pamięci z uwagi na problematykę i sposób przedstawienia, a były to:

  • „Inwestycje w nieruchomości – zmiany przepisów podatkowych w zakresie funduszy inwestycyjnych oraz idea wprowadzenia uprzywilejowanej podatkowo spółki rynku wynajmu nieruchomości”;
  • „Odpowiedzialność korpusu służby cywilnej zawarta w nowej ustawie o Krajowej Administracji Skarbowej”;
  • „Kontrowersje wokół stosowania instytucji sprzedaży premiowej w orzecznictwie sądów administracyjnych i w praktyce podatkowej”;
  • „Charakter prawny i celowość poniesienia wydatku w postaci exit fee na tle regulacji cen transferowych”;
  • „Skutki podatkowe umownego potrącenia wierzytelności wspólnika spółki kapitałowej z wzajemną wierzytelnością spółki względem tego wspólnika o wniesienie wkładu na kapitał zakładowy”;
  • „Dobra wiara podatnika jako sposób na uniknięcie odpowiedzialności za uczestnictwo w wyłudzeniach podatku od towarów i usług”.

Podczas trwającego cały dzień – bo od godziny 9 do godziny 19.30 – Forum Podatkowego, członkowie koła przyznawali stosowne punkty za wystąpienia, które po zsumowaniu miały dać 11 zwycięzców Konkursu za najlepsze wystąpienie. W ramach nagrody finałowa jedenastka otrzymała książki wydawnictwa C.H.Beck ufundowane przez Dziekana WPiA UMK prof. dr hab. Zbigniewa Witkowskiego.

Przywiozłam jedną z tych książek do domu.

Również pomiędzy II a III panelem ogłoszono wyniki Konkursu na glosę do wyroku w sprawie podatkowej, o którym pisałam już na stronie Liczi LEX, zachęcając tym samym studentów do wzięcia w nim udziału. Więcej o konkursie można przeczytać tutaj. Z tego miejsca gratuluję laureatom i życzę powodzenia w zgłębianiu wiedzy o prawie podatkowym.

III edycja Ogólnopolskiego Studenckiego Forum Podatkowego pokazała, że wydarzenie z roku na rok cieszy się coraz większym zainteresowaniem, a poruszane zagadnienia wskakują na coraz wyższy poziom merytoryczny. Z pewnością należą się ogromne podziękowania i uznanie dla organizatorów Forum, którzy nie tyle skupili się na warstwie naukowej, ale i stworzeniu przyjaznej atmosfery pozwalającej na swobodną wymianę opinii oraz integrację podatkowców. Z niekłamanym utęsknieniem czekam na kolejną edycję.

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *