Ogólnopolskie Studenckie Forum Podatkowe – Toruń, 15-16 kwietnia

by Dorota Leszczyńska

Ogólnopolskie Studenckie Forum Podatkowe – Toruń, 15-16 kwietnia

DSC06787

Toruń przyciągnął mnie po raz wtóry, tym razem celem przyjazdu było wystąpienie podczas Ogólnopolskiego Studenckiego Forum Podatkowego. Było mi niezmiernie miło spotkać kolegów i koleżanki Podatkowców, z którymi zawsze z przyjemnością spędzam czas. Choć mój pobyt w Toruniu nie był długi, nie żałuję godzin spędzonych w pociągach, aby znaleźć się na kolejnej edycji Forum.

DSC06781

Już drugą z kolei edycję wydarzenia zorganizowało Studenckie Koło Naukowe Prawa Podatkowego UMK. Uroczystemu otwarciu Forum Podatkowego towarzyszyli prof. dr hab. Bogumił Brzeziński – kierownik Katedry Prawa Finansów Publicznych WPiA UMK w Toruniu oraz dr hab. Arkadiusz Lach, prof UMK – pełniący obowiązki dziekana Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu.

DSC06797

W przeciągu dwóch dni była możliwość wysłuchania aż 39 wystąpień obejmujących zagadnienia VAT, PIT, CIT, PCC czy nawet tzw. podatku bankowego. Tematem nad jakim się pochyliłam było opodatkowanie VAT czynności przekazania nieruchomości wspólnikowi w zamian za nabycie przez spółkę jego udziałów w celu ich umorzenia.

Za stołem zasiadali zarówno studenci, doktoranci jak i absolwenci zainteresowani problematyką podatkową w ramach wyodrębnionych przez organizatorów paneli. Prelegenci reprezentowali następujące ośrodki naukowe: Uniwersytet Mikołaja Kopernika w Toruniu, Uniwersytet Warszawski, Uniwersytet w Białymstoku, Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, Uniwersytet Jagielloński, Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie, Uniwersytet Rzeszowski, Uniwersytet Wrocławski, Uniwersytet Warmińsko-Mazurski w Olszynie oraz Państwową Wyższą Szkołę Zawodową we Włocławku.

DSC06801

Podczas pierwszego dnia Forum rozstrzygnięto również konkurs na glosę do wyroku w sprawie podatkowej, w którym brali udział studenci z całej Polski. Nagrody wręczał prof. Brzeziński jako przewodniczący Jury w towarzystwie uroczych Pan: mgr Anny Chmiel i Karoliny Góryńskiej. Jednym z wyróżnionych w Konkursie był student z Uniwersytetu w Białymstoku, któremu serdecznie gratuluję.

DSC06784

Atmosfera na Forum była niezwykle przyjazna. Nie wiem, czy za sprawą tego, że spotkałam starych znajomych, czy z uwagi na to, że tamtejsze konferencje podatkowe mają to do siebie, iż goście czują się jak u siebie. Pogoda ducha i pogoda za murami UMK to były dodatkowe atuty tego krótkiego wyjazdu. Liczę na III edycję Forum Podatkowego za rok.

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *