Nasza ziemia

DSC05353 (2)

Kochamy naszą ziemie tak bardzo, że staramy się ją uchronić przed obcymi na wszelkie możliwe sposoby. A skoro odczuwamy strach przed obcymi, odgradzamy się grubymi zasiekami przed ich możliwym wpływem. Spekulanci są wszędzie, nie licząc oczywiście kościołów i związków wyznaniowych – te bowiem powstają z czystej dobroci serca.

Definiujemy to, kto jest obcy, a kto należy do nas i stajemy przed dylematem, kiedy tak naprawdę powinniśmy mówić „My” a kiedy „Oni”. Koniec końców, coraz rzadziej mówimy „My”, coraz więcej w nas żalu do nas samych, znajdujących się obok. Ustalone wcześniej reguły, które uchronić miały nas przed obcą ingerencją, wracają jak bumerang uderzeniem obosiecznym. Ile w tym pojawiło się niedorzeczności, wiedzą Ci dotknięci niesprawiedliwością. Bo przecież mają prawo dokonywać własnych decyzji, obracać tym, co posiadają w całej rozciągłości. Tymczasem odbiera im się to prawo, w imię czego? W imię strachu, w imię budowania stabilizacji, w imię sprawowania kontroli, w imię władzy absolutnej? Nawet wychodząc na ulicę, nie ma się ostatecznie do kogo odwołać. „My” stają się pojedynczymi jednostkami w tym zatęchłym grajdole, w którym nic nie może się zmienić, w którym rozwój nie jest wskazany, bo burzy tradycyjny porządek. Jedynie co się zmienia to prawo, choć paradoksalnie wraca do starych rozwiązań, ale nie znaczy, że dobrych, skoro przestały funkcjonować.

Tak bardzo kochamy naszą ziemię, że aż zaczynamy nienawidzić – wcale nie obcych, bo oni już nie wyrządzą realnej lub potencjalnej krzywdy, ale państwo i naszego bliskiego sąsiada. Oni nie zapłacą wysokiej ceny rekompensującej stratę wynikającą z przywiązania do kawałka ziemi, na jaką byśmy się zgodzili. Więc trwać będziemy w tym, co mamy teraz, nawet kosztem marnotrawienia tego, co czeka jutro.

***

Zobacz:

  • projekt ustawy o wstrzymaniu sprzedaży nieruchomości Zasobu Własności Rolnej Skarbu Państwa oraz o zmianie niektórych ustaw (definicję rolnika, możliwość nabywania ziemi przez kościoły i związki wyznaniowe w drodze wyjątku, ograniczenia sprzedaży nieruchomości rolnych i nieruchomości rolnych Skarbu Państwa);
  • na czym polegało 12-letnie memorandum na zakup polskiej ziemi przez cudzoziemców;
  • relacje z protestów rolników;
  • art. 64 Konstytucji RP odnoszący się do prawa własności;
  • na czym polegają kompetencje i  paraliż publikowania orzeczeń Trybunału Konstytucyjnego.

Możesz również polubić…

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *