Podlaskie przyhamuje. Z budżetu państwa nie popłyną dodatkowe pieniądze.

biały

Podlasie chyba w dalszym ciągu traktowane jest jako zielone płuca Polski. Inwestycje, które zostały zrealizowane dzięki wsparciu ze środków unijnych, powinny nam w zasadzie wystarczyć. Taka konkluzja wyłania mi się na wieść o tym, że województwo podlaskie ostatecznie nie dostanie proponowanych 45 mln na przedsięwzięcia drogowe i budowę Muzeum Pamięci Sybiru.

Na ostatnim posiedzeniu, Sejm nie przyjął poprawek do ustawy budżetowej odnośnie przeznaczenia dodatkowych środków na inwestycje w województwie podlaskim, o czym szerzej można przeczytać tutaj. Oznacza to, że po boomie przede wszystkim infrastrukturalnym dokonanym za sprawą dotowania i współfinansowania, Podlaskie nie ma co liczyć na dalszy tak szybki rozwój. Można nawet pesymistycznie założyć, że w dalszym ciągu nie będziemy doganiać zachodniej części Polski, a wręcz się od niej oddalać.

Bardzo bym nie chciała, aby Podlasie było kojarzone jedynie z ruską banią, puszczą, sękaczami czy żubrami. Choć uważam, że jest to wspaniała wizytówka naszego regionu, jednak w dalszym ciągu skoncentrowana jest na turystyce, nie zaś na rozwoju gospodarczym. Nadal pokutuje przekonanie o tym, iż Białystok i całe Podlasie jest biegunem zimna, w którym nic się nie dzieje. Aczkolwiek wiele się poprawiło i zauważają to ludzie, którzy przyjeżdżają tutaj co jakiś czas.

Rozwój infrastruktury przybliża nas do reszty Polski. Odkąd wyremontowano trasę kolejową z Białegostoku do Warszawy, w centrum stolicy mogę być już w przeciągu 2 godzin i 20 minut – wcześniej zajmowało to ponad 3 godziny. Dlaczego reszta województwa podlaskiego miałaby nie być lepiej skomunikowana?

W Białymstoku przez ostanie lata pojawiło się wiele miejsc kulturalnych, naukowych, rozrywkowych czy sportowych. Mogę podać za przykład Operę, bibliotekę Politechniki Białostockiej, Centrum im. Ludwika Zamenhofa czy Stadion Miejski. Podlasianie chcą się edukować, brać udział w wydarzeniach kulturalnych i sportowych na takim samym poziomie jak mieszkańcy innych województw.

Pamiętamy o tradycji i historii naszego regionu, lecz również spoglądamy w przyszłość, gdyż chcemy, aby ta przyszłość dała nam szansę rozwoju. Polska Wschodnia nie jest gorsza i zasługuje na wsparcie, bo sama również może wiele zaoferować.

Możesz również polubić…

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *