Ogólnopolska Konferencja pt. „Rola ONZ we współczesnym świecie” – Lublin, 18 stycznia

by Dorota Leszczyńska

Ogólnopolska Konferencja pt. „Rola ONZ we współczesnym świecie” – Lublin, 18 stycznia

DSC06028

W poniedziałek brałam udział w Ogólnopolskiej Konferencji Studencko-Doktoranckiej organizowanej przez Studenckie Koło Naukowe Prawników UMCS i Politologiczne Koło Naukowe UMCS. Oczywiście, jak się można domyślać, miejscem Konferencji był Wydział Prawa i Administracji Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie.

DSC06027

Tematem przewodnim wydarzenia była „Rola Organizacji Narów Zjednoczonych we współczesnym świecie”. Jak się okazało, wystąpienia miały przeróżny charakter i dotykały kwestii wewnętrznego funkcjonowania organizacji, a także szerokiej działalności na skalę globalną. Ta wieloaspektowość pozwoliła na zebranie w jednym miejscu nie tylko studentów czy doktorantów zajmujących się na co dzień prawem międzynarodowym.

Tym razem nie byłam jedyną doktorantką, która reprezentowała Uniwersytet w Białymstoku. Poza sporym gronem prelegentów z macierzystego Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej, pojawili się również „sąsiedzi” z Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego Jana Pawła II, a także studenci i doktoranci z Uniwersytetu Warszawskiego, Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu, Uniwersytetu Śląskiego oraz Uniwersytetu Rzeszowskiego.

Konferencja została podzielona na 3 panele. Ze względu na to, iż przewidzianych było niemal 40 wystąpień, dwa panele trwały równocześnie w różnych salach. Wydarzenie zostało objęte patronatem Wydawnictwa C.H.Beck, Edukacji Prawniczej, Palestry, Wydawnictwa Od.Nowa oraz Forum Młodych Dyplomatów.

DSC06026

Podatkowiec, taki jak ja, znalazł się na Konferencji nie bez przyczyny. Wprawdzie zrobiłam pewnego rodzaju wyłom, pojawiając się na konferencji niepodatkowej, jednak w dalszym ciągu koncentrowałam się na aspekcie prawopodatkowym. Międzynarodowe prawo podatkowe jest mi bliskie, zatem pozwoliłam sobie powiedzieć kilka słów na temat roli ONZ w kreowaniu opodatkowania. Zwróciłam uwagę na stworzenie przez ONZ Modelowej Konwencji jako odpowiedź na Modelową Konwencję OECD oraz na inicjatywy ONZ.

Jak zwykle o tej porze, Lublin powitał i pożegnał mnie mrozem. Tym razem nawet dystansem skrytym pod grzecznościowym nazywaniem mnie per Pani. Jestem ciekawa jak będzie na kolejnej konferencji, w której będę brała niebawem udział.

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *