Zawieszenie postępowania podatkowego – zmiany od stycznia 2016 r.
Małe z pozoru zmiany, ale jednak warta zasygnalizowania. W Ordynacji podatkowej znajdzie się fakultatywne zawieszenie postępowania podatkowego z urzędu. Ponadto pojawiają się nowe przesłanki dotyczące zawieszenia z urzędu.
Od 1 stycznia 2016 r. zawieszenie postępowania podatkowego będzie obligatoryjne w następujących przypadkach:
- w razie śmierci strony, jeżeli postępowanie nie podlega umorzeniu,
- gdy rozpatrzenie sprawy i wydanie decyzji jest uzależnione od rozstrzygnięcia zagadnienia wstępnego przez inny organ lub sąd,
- w razie śmierci przedstawiciela ustawowego strony,
- w razie utraty przez stronę lub jej ustawowego przedstawiciela zdolności do czynności prawnych,
- w razie wniesienia skargi do sądu administracyjnego na decyzję uchylacą w całości decyzję organu I instancji i przekazującą sprawę do ponownego rozpatrzenia przez ten organ lub stwierdzającą nieważność decyzji,
- w sprawie dotyczącej odpowiedzialności osoby trzeciej do dnia, w którym decyzja o odpowiedzialności stanie się ostateczna.
Warto zwrócić uwagę, że postanowienie o zawieszeniu w przypadkach dotyczących czyjejś śmierci lub utraty zdolności do czynności prawnych, które nie może być doręczone ani stronie ani spadkobiercom, będzie pozostawiane w aktach sprawy do czasu ustalenia:
- spadkobierców
- kuratora
- przedstawiciela strony
***
Natomiast fakultatywne zawieszenie postępowania podatkowego, tzn zależne od woli organu podatkowego w danej sprawie, może nastąpić w następujących przypadkach:
- w razie wystąpienia do organów innego państwa o udzielenie informacji niezbędnych do ustalenia lub określenia wysokości zobowiązania podatkowego, jeżeli nie ma żadnych innych okoliczności poza objętymi wystąpieniem, które mogą być przedmiotem dowodu,
- jeżeli wszczęta została procedura wzajemnego porozumienia.
Zawieszenie fakultatywne może następować wielokrotnie, czyli organ podatkowy może wydawać postanowienia o zawieszeniu i podjęciu zawieszonego postępowania bez ograniczeń ilościowych. Jednak jest ograniczenie czasowe takich działań – okres łącznego zawieszenia postępowania nie może przekroczyć 3 lat.