XVI Konferencja Podatkowa – Warszawa, 6-7 listopada

by Dorota Leszczyńska

XVI Konferencja Podatkowa – Warszawa, 6-7 listopada

IMG_20151108_125543

W miniony piątek i sobotę, w siedzibie NSA w Warszawie miała miejsce już XVI edycja Konferencji Podatkowej organizowanej przez stowarzyszenie ELSA. Tematem przewodnim stały się zmiany podatkowe nie tyle te ostatnie i najbliższe, ale również projektowane w dłuższej perspektywie.

IMG_20151108_125625

W pierwszym dniu Konferencji mieliśmy  okazję wysłuchać wystąpień:

  • dr Karoliny Tetłak – „Zmiany w opłatach lokalnych. Opłata reklamowa.”
  • Agnieszki Tałasiewicz (Partner EY) – „Kto może czuć się bezpieczny? Wyłudzenia VAT a należyta staranność.”
  • dr Mariusza Cieśli (KIDP) – „Prewspółczynnik w podatku od towarów i usług od 01.01.2016 r. – mała rewolucja dla organizacji utrzymujących się ze składek.”
  • Sędziego NSA Stefana Babiarza – „Opodatkowanie podatkiem od czynności cywilnoprawnych umowy sprzedaży przedsiębiorstwa.” ***dodatkowo wystąpienie nt. prac Komisji Kodyfikacyjnej w zastępstwie za prof. Leonarda Etela.
  • dr Piotra Karwata – „Wybrane zmiany w Ordynacji podatkowej.”
  • prof. Witolda Modzelewskiego – „Nowa ustawa podatku od towarów i usług sposobem na ograniczenie patologii tego podatku.”

***

Piątkowe rozważania dotyczyły zarówno Ordynacji podatkowej jak i poszczególnych podatków. Ostatnie wystąpienie nacechowane było emocjonalnym nastawieniem do kształtu obecnego podatku od towarów i usług. Jednak nie były to ostatnie uwagi dotyczące VAT-u na tegorocznej Konferencji.  

IMG_20151108_125738

Drugi dzień Konferencji przeznaczony był niemal wyłącznie podatkowi od towarów i usług. Praktycy z Rödl & Partner, KPMG, Deloitte, DLA Piper i MDDP opowiadali o:

  • karuzelach podatkowych;
  • reverse charge – odwrotnym obciążeniu VAT;
  • działaniach UE w zwalczaniu oszustw i nadużyć w VAT;
  • opodatkowaniu dużych podmiotów gospodarczych.

IMG_20151108_125455Wystąpiła również zwyciężyni konkursu skierowanego do studentów – Agnieszka Jabłońska. Zaprezentowała wykładnię przepisów ustawy Ordynacja podatkowa dotyczących prawa do złożenia przez byłych wspólników spółki cywilnej korekty deklaracji w podatku od towarów i usług.

***

XVI Konferencja Podatkowa pokazała jak nigdy, co na temat przyszłości podatków sądzą teoretycy i praktycy oraz jak bardzo te wizje się różnią. Pozwolę sobie dodać, że tegoroczne studia nad zmianami stanowiły jedynie wierzchołek problemów nierównej walki z oszustami podatkowymi i niestety także z uczciwymi podatnikami.

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *