Konferencja „80 lat kodyfikacji polskiego prawa handlowego” – Warszawa, 28 listopada
Wiele osób będzie zdziwionych faktem, że pojawiłam się na konferencji, która nie dotyka bezpośrednio podatków. Znalazłam się na Konferencji dot. kodyfikacji prawa handlowego z kilku powodów. Przede wszystkim jednak przyświecał mi bądź co bądź cel naukowy – nie jest nigdzie powiedziane, że podatkowiec ma się zamknąć w swoim świecie i nie rozwijać w innych dziedzinach prawa.
Program Konferencji zakładał dwa panele referatów: pierwszy tyczył się historycznej ewolucji prawa handlowego, drugi (szczególnie mi przydatny) skupiony był na obecnych zagadnieniach z KSH (od strony doktrynalnych dywagacji).
Konferencję otworzyli: Dziekan Wydziału Prawa i Administracji UW – prof. dr hab. Krzysztof Rączka oraz Kierownik Katedry Prawa Handlowego – prof. dr hab. Krzysztof Pietrzykowski. Uczestnikami Konferencji byli zwłaszcza profesorowie, ale też tacy młodzi ludzie jak ja. O poziomie naukowym może świadczyć grono wprost znamienitych prelegentów.
Oto osoby, które uświetniły Konferencję swoimi referatami:
– prof. UWr dr hab. Leonard Górnicki,
– prof. UW dr hab. Robert Jastrzębski,
– prof. dr hab. Andrzej Kidyba,
– prof. dr hab. Józef Okolski,
– doc. dr Jerzy Modrzejewski,
– prof. dr hab. Józef Frąckowiak,
-prof. dr hab. Wojciech Katner,
– prof. dr hab. Urszula Promińska,
-prof. dr hab. Wojciech Popiołek,
– prof. dr hab. Andrzej Szumański.
– prof. dr hab. Aleksander Chłopecki.
Po Konferencji na pewno będę spoglądać innym okiem na kwestie podmiotowości spółek, która pod względem doktrynalnym w wielu aspektach jest sporna, a wręcz nielogiczna. Na pewno cenne były również uwagi na temat ustawy, która weszła właśnie dzisiaj w życie, dotyczącej rozszerzenia w KSH zakresu działań dokonywanych drogą elektroniczną.
Mam przed sobą jeszcze nocny powrót do Białegostoku i przyznam się, że jestem już zmęczona tym długim dniem, ale nie uważam go za dzień stracony.