XV Ogólnopolska Konferencja Podatkowa – Warszawa, 5-6 listopada

by Dorota Leszczyńska

XV Ogólnopolska Konferencja Podatkowa – Warszawa, 5-6 listopada

 2014_11_06_09_56_32

Tak, uczestniczyłam w Konferencji Podatkowej organizowanej przez ELSA Poland w siedzibie Krajowej Izby Doradców Podatkowych. W tym roku tematem Konferencji w Warszawie były: „Zasady Ogólne Prawa Podatkowego a Ochrona Praw Podatnika”. 2014_11_06_09_53_47

Moim zdaniem cel naukowy został osiągnięty – odnoszę to w szczególności do siebie. Przyczyniło się do tego stanu rzeczy przede wszystkim grono prelegentów jak i poziom zaprezentowanych wystąpień.

2014_11_06_09_55_02

Na Konferencji pojawili się (ciałem i duchem – rozumem): prof. dr hab. Bogumił Brzeziński, prof. Hanna Litwińczuk, prof. Witold Modzelewski, prof. Adam Mariański, dr hab. Adam Nita (prof. UJ), dr Stefan Babiarz (sędzia NSA), dr hab. Aleksander Werner, dr Adam Bartosiewicz, Radosław Baraniewicz (PwC), Paweł Mikuła (Deloitte), Tomasz Rolewicz (EY Tax), Roman Namysłowski (Crido Taxand),Tomasz Michalik (MDDP), Piotr Andrzejak (SK&S) jak też Adela Gąsiorowska z Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu ze zwycięskim referatem.

2014_11_06_09_59_58

W przeciągu dwóch dni Konferencji prowadzonej przez Pawła Rochowicza z „Rzeczypospolitej”, studiowaliśmy przeróżne kwestie dotyczące zasad podatkowych i praw podatników, które mimo wszystko sprowadzały się wcześniej czy później do trzech sfer: kodyfikacji ogólnego prawa podatkowego, klauzuli o obejściu prawa podatkowego i VAT-u.

??????????????????????????????????????????????P

Niemożliwym jest oczywiście przedstawienie wiedzy, jaką udało mi się posiąść na skutek uczestnictwa w Konferencji, ale przybliżę parę tez, wniosków czy opinii, wypływających z wydarzenia.

***

1. Organy podatkowe z jednej strony ściśle trzymają się egzekwowania wszelkich warunków formalnych jaki musi spełnić podatnik, a z drugiej strony nadużywają prawa, wykorzystując materiał dowodowy pozyskany poza postępowanie podatkowym lub kontrolą skarbową, albo bezzasadnie żądają pewnej aktywności podatnika.

***

2. Przepisy stosuje się z uzasadnieniem tetycznym, a nie teleologicznym – czyli zatraca się konieczność analizy celowości, na rzecz ślepego formalizmu (kompletności powielanych dokumentów, zaświadczeń, oświadczeń).

***

3. W prawo podatkowe wkroczyło prawo karne, tym samym UKS staje się asystą w ściganiu przestępstw dotyczących posługiwania się fakturą, potrzebną do wyłudzenia zwrot VAT.

***

4. Nagminne staje się kwestionowanie stanów faktycznych w interpretacjach podatkowych oraz raptowne zmienianie stanowisk zawartych w owych interpretacjach bez zewnętrznej ingerencji (orzeczenia, zalecenia, doktryna).

***

5. Zwolnienie z VAT wcale nie jest korzystne z punktu widzenia podatnika, bo traci on prawo do odliczenia. Wprowadzenie zwolnienia w ustawie o VAT stojące w sprzeczności z dyrektywą rodzi problemy interpretacyjne, a sprawy odnośnie jednoczesnego zwolnienia i prawa do odliczenia trafiają przed TSUE.

***

6. Zasada zaufania do polskiego systemu podatkowego jest strukturalną nieufnością  z kilku przyczyn: nadużycia prawa przez organy podatkowe, nieprzyzwoitej legislacji i wydawania decyzji, wprowadzania przepisów o charakterze formalnym sugerujących na wstępie nieuczciwość podatnika, zapędem w opodatkowywaniu i pobudzeniem przez nadchodzącymi terminami przedawnienia.

***

itd.

WP_001423

Warszawę powoli żegnam. W oczekiwaniu na autobus do Białegostoku, korzystam z chwili i redaguję wpis w bardzo przyjemnej kawiarni „Bułka przez Bibułkę” na ul. Zgoda 3 – jest klimatycznie i kameralnie. Niebawem będę miała towarzystwo i obiecuję, że już nie dotknę klawiatury. Na dzisiaj to już koniec tego intelektualnego wysiłku. Pozdrawiam i zachęcam do brania udziału w takich wydarzeniach, bo one rzeczywiście nas rozwijają.

WP_001430

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *