Propozycja nowych stawek w PIT – realna czy populistyczna?

DSC02514

W Polsce realizacja idei podatku liniowego w przypadku dochodów osób fizycznych wydaje się oddalać niż przybliżać. Obecnie w Sejmie znajduje się poselski projekt ustawy rozszerzającej skalę podatkową w PIT. Czy wprowadzanie kolejnych stawek ma jakikolwiek sens i czy jest to realny pomysł?

***

Na dzień dzisiejszy w PIT mamy dwie stawki podatku:

18% minus kwota zmniejszająca podatek 556 zł 02 gr – przy dochodzie do 85 528 zł,
32% – przy nadwyżce dochodu ponad 85 528 zł.

***

W proponowanych zmianach znajdują się jeszcze dwie stawki podatku:

15% minus minus kwota zmniejszająca podatek 556 zł 02 gr – przy dochodzie do 20 160 zł,

18%  – przy nadwyżce dochodu od 20 160 zł do 85 528 zł,

32% – przy nadwyżce dochodu od 85 528 zł do 360 000 zł,

50% – przy nadwyżce dochodu powyżej 360 000 zł.

***

Zaskakujące w tej propozycji jest to, że wnioskodawcy omijają kwestię kwoty wolnej od podatku. Szczerze mówiąc podwyższenie podatków dla najbogatszych i minimalne obniżenie dla najbiedniejszych wcale nie przyczyni się do diametralnych zmian w domowym budżecie podatników z najmniejszym dochodem. To co rzeczywiście wspomogłoby rzeszę zarabiających poniżej minimalnego wynagrodzenia za pracę to podwyższenie kwoty wolnej. Zaspokojenie podstawowych potrzeb przez samych podatników bez konieczności zasilania Budżetu Państwa jest prostszym i efektywniejszym rozwiązaniem niż pobieranie podatku, a następnie przyznawanie świadczeń pomocy socjalnej. O tym się jednak zapomina i w dalszym ciągu skupia na dochodach tych najbogatszych. Niestety, podnosząc podatki tej grupie podatników, możemy obudzić się z ręką w nocniku – zmieniając rezydencję podatkową, zaczną oni płacić podatki w innym kraju. Zachłanność nie popłaca, więc fiskus dwa razy straci.

Projekt wprost nie może być zaakceptowany przez jednostki samorządu terytorialnego. Zmiana godzi w budżety JST – źródłem finansowania ich działalności są państwowe dotacje oraz wpływy z podatków, w tym z podatków dochodowych. Niektóre województwa były wręcz zbulwersowane argumentami zbilansowania rachunku państwa dzięki zwiększeniu wpływów z VAT, gdyż JST nie partycypują we wpływach z tego podatku.

Moim zdaniem w projekcie więcej jest populizmu niż realnego spojrzenia na zagadnienia sprawiedliwości opodatkowania. Zwracając uwagę na negatywne opinie odnośnie nowej skali podatkowej, wątpię czy takie zmiany w PIT przejdą pomyślnie proces legislacyjny.

Zobacz:

– poselski projekt ustawy o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych (druk sejmowy nr 2815).

Możesz również polubić…

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *