Podatkowe podsumowanie tygodnia

temida

Miniony tydzień może nie obfitował w nowości związane z prawem podatkowym, aczkolwiek mógł stać się znaczącym. Ostatecznie wszystko zostaje po staremu.

Trybunał Konstytucyjny miał iście podatkowy tydzień, gdyż aż dwie sprawy dotyczyły ustaw podatkowych. We wtorek jednak, zamiast wydać wyrok, skład TK odroczył bezterminowo rozprawę w sprawie skargi kasacyjnej dotyczącej zwolnienia z podatku akcyzowego oraz prawa własności. Natomiast we czwartek wprawdzie usłyszeliśmy wyrok, ale nie wprowadził on żadnych rewolucji. Zdaniem TK „niewydanie interpretacji” nie oznacza braku jej doręczenia w terminie określonym w art. 14d Ordynacji podatkowej, artykuł jest zgodny z zasadą zaufania obywateli do państwa i stanowionego przez niego prawa wynikająca z art. 2 Konstytucji Rzeczypospolitej Polskiej.

TK zajmuje się jeszcze dwoma sprawami z zakresu prawa podatkowego. Pierwsza dotyczy zasad opodatkowania gier hazardowych, a druga zasady wyznaczania przez radę gminy inkasenta opłaty targowej (czy można go wyznaczyć bez uprzedniego uzyskania jego zgody?). Terminy rozpraw nie są jeszcze znane, ale sądząc po sygnaturze nie nastąpi to szybko.

Zobaczymy co przyniesie najbliższy tydzień. Będę czatować w pogotowiu.

Możesz również polubić…

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *