Gołąbki zakochanych w lubczyku

DSC02620

Lubczyk ponoć skłania ludzi do takiej nieznośnej przypadłości jaką jest zakochanie. Osobiście lubczyku używamy nie ze względu na jego właściwości manipulowania uczuciami, ale by wzbogacić smak chociażby rosołu. W gołąbkach z mięsem wieprzowym liść lubczyku w połączeniu z ziarnami kolendry sprawdza się wyśmienicie. Zakochani czy nie, gotujcie z miłością.

Ilość porcji: 12 dużych gołąbków

DSC02610

Składniki farszu:

0,5 kg mielonego mięsa z łopatki wieprzowej

100 g ryżu

2 cebule

1/2 papryki (pokrojona w kostkę)

seler korzeniowy (otarty)

liść lubczyku

ziarna kolendry (otarte w moździerzu)

pieprz czarny

sól

olej do smażenia

***

Na patelni przysmażamy cebule na złoty kolor, następnie dodajemy paprykę, żeby zmiękła. Gotujemy ryż, ale nie do miękkości, gdyż i tak „dojdzie” podczas duszenia się gołąbków. Gdy składniki lekko przestygną, łączymy je z pozostałymi. Chwilę wyrabiamy farsz.

DSC02613

Składnik główny:

kapusta (duża głowa)

W bardzo dużym garnku gotujemy wodę z zanurzoną w niej główką kapusty. Zanim ją włożymy, radzę okroić kaczan, aby zdejmowanie liści było łatwiejsze. Proces zdejmowania liści odbywa się stopniowo, w miarę blanszowania się kolejnej warstwy – na ogół zdejmuję 3 liście za pomocą szpikulca kuchennego i noża, a po 1-2 minutach kolejne, i tak do czasu, gdy w garnku pozostanie mała główką nienadających się już do zwijania liści.

DSC02614

Podczas całego rytuału blanszowania – żeby nie stać bezczynnie -przygotowujemy idealne liście. Po pierwsze okrawamy żylastą część, która pierwotnie łączyła liść z kaczanem, aby nie odstawała od powierzchni liścia. Po drugie, ucinamy dolną część liścia, aby uzyskać linię prostą – moim zdaniem tak jest estetyczniej i lepiej przy zwijaniu.

***

Do każdego liścia wkładamy 1-2 łyżki farszu, zakrywamy dolną częścią liścia, następnie bokami, a na końcu zawijamy.

DSC02617

Składniki niezbędne do duszenia:

nieużyte liście kapusty i ich skrawki

2 duże i dojrzałe pomidory pokrojone w cząstki

płyn pozostały z blanszowania kapusty

Dno garnka, w którym mamy gotować gołąbki, obkładamy ścinkami z liści oraz dodatkowo 2-3 całymi liśćmi. Na nich układamy ściśle zwinięte gołąbki – miejsce zakończenia liścia najlepiej jakby się znalazło na dole. Na wierzchu układamy cząstki pomidorów, a na samą górę 2-3 liście kapusty. Zalewamy wszystko wodą, w której blanszowaliśmy kapustę. Właściwie, jeżeli wyrażacie taką potrzebę, możecie posolić płyn. Staram się jak najmniej używać w kuchni soli, dlatego ograniczyłam się do doprawienia samego farszu.

***

Gotujemy na małym ogniu ok. 1 godzinę. W zasadzie gołąbki należą do takich dań, które im częściej podgrzewane, tym smaczniejsze, ale nie zapomnijmy o tym, iż w środku znajduje się mięso.

DSC02625

Smacznego! 

Może Ci się również spodoba

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *