Odliczanie VAT-u

 

DSC02036

Odliczanie VAT-u jest najprzyjemniejszym prawem jakie przysługuje przedsiębiorcy (płatnikowi VAT). Jednak, żeby skorzystać z tego prawa, należy spełnić kilka warunków. Za przykład posłuży mi stan faktyczny, który stał się podstawą wydania interpretacji indywidualnej.

Osoba fizyczna dokonuje zakupu lokalu niemieszkalnego przy okazji licytacji komorniczej. Dopiero później zakłada działalność gospodarczą i rejestruje się jako płatnik VAT. Pytanie: Czy pomimo tego, że w momencie zakupu lokalu, osoba nie prowadziła jeszcze działalności, będzie ona mogła odliczyć VAT? Tak, ale należy mieć fakturę, a lokal będzie w przyszłości wykorzystywany w działalności skorelowanej z opodatkowaniem. Oznacza to tyle, że działalność prowadzona w lokalu nie może być zwolniona z VAT ani w ogóle mu nie podlegać.

Komornik wystawia fakturę VAT, jednak nie jest wiadome w jaki sposób dłużnik (na którym dokonano egzekucji) dysponował lokalem oraz czy dokonywał nakładów na jego ulepszenie. Warunkiem skorzystania z odliczenia VAT jest odpowiedni status osoby sprzedającej. Pytanie: kto jest podatnikiem VAT, komornik czy dłużnik? Komornik jest jedynie płatnikiem podatku, natomiast dłużnik powinien być podatnikiem VAT, aby przedsiębiorca mógł dokonać odliczenia. Wątpliwości może budzić przeznaczenie lokalu i jego poprzednie wykorzystywanie w prowadzonej działalności gospodarczej.

Osoba fizyczna, działająca już jako przedsiębiorca i płatnik VAT, chce odliczyć naliczony przy zakupie lokalu VAT. Pytanie: w jaki sposób może tego dokonać? Odpada możliwość odliczenia w rozliczeniu za okres, w którym powstał obowiązek podatkowy. Przy zakupie lokalu osoba fizyczna uiściła całość sumy wraz z naliczonym podatkiem VAT, a nie miała jeszcze statusu płatnika VAT. Oczywiście odpada również korekta (która dokonana może być w ciągu 5 lat, licząc od początku roku), gdyż nie sporządzano wtedy żadnej deklaracji. W grę wchodzi obniżenie podatku naliczonego w deklaracji podatkowej za jeden z dwóch kolejnych okresów rozliczeniowych lub w deklaracji rocznej.

To tylko mały skrawek wątpliwości, jakie mogą nasuwać się podczas styczności z VAT-em. Odliczenie całościowe czy pomniejszenie częściowe podatku naliczonego cieszy, dlatego warto znać sytuacje, w którym przysługuje to prawo.

Zobacz: interpretację indywidualną Dyrektora Izby Skarbowej z Bydgoszczy z dnia 26 maja 2014r (ITPP3/443-87/14/AT).

 

 

 

 

Możesz również polubić…

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *