Sałatka owocowa – banał na wagę zdrowia

DSC00925

Nie ma nic łatwiejszego do przygotowania w kuchni niż sałatka. Dziś polecam tę owocową, do której jedzenia w zasadzie nie muszę przekonywać, ale przedstawię jakie wartości kryją się za każdym ze składników.

Grejpfrut

Jest źródłem witamin z grupy B, ponadto zawiera wit. E (naturalny antyoksydant powstrzymujący proces starzenia) i P (zapobiega powstawaniu pajączków na skórze). Duża zawartość wit. C osiągająca nawet 50mg/100g czyni ten owoc sprzymierzeńcem naszej odporności. Zawiera nerynginę, która ma działanie lekko przeczyszczające, dlatego spotyka sie grejpfruty w przeróżnych dietach odchudzających. Spożywanie grejfrutów podczas kuracji farmakologicznej może wpływać na zwiększenie ilości leku w organizmie, dlatego że ten owoc zawiera inhibitory enzymów wątrobowych.

Kiwi

Wyjątkowo bogate w wit. C – jeden owoc zaspokaja dzienne zapotrzebowanie na tą witaminę, a do tego nawet po 6-miesięcznym składowaniu pozostaje w nim 90% wit. C. Również zawiera wit. A i E oraz odrobinę tłuszczu, w którym rozpuszcza się te witaminy. Regularne spożywanie obniża zawartość trójglicerydów we krwi, chroni przed zakrzepicą żył, udarem oraz rozwojem nowotworów (wpływa na DNA). Zawarty cynk korzystnie wpływa na cerę z problemami i rozstępy. Pomimo wielu zalet, kiwi posiada bardzo alergenne enzymy, dlatego uważać na nie muszą osoby nietolerujące np. ananasa.

Jabłko

Mało, który owoc ma w sobie tyle błonnika co jabłka. Błonnik pozyskiwany z jabłek odnaleźć można na aptecznych półkach w formie proszku. Poza wit. C posiada potas, który wiąże się z innymi elektrolitami i tym samym reguluje gospodarkę wodną organizmu oraz zwiększa napięcie mięśni. Poprawia pracę układu nerwowego, wzmacnia serce i pracę wątroby. Nie każdy wie, że jabłka są moczopędne, a przez zawartość żelaza przeciwdziałają anemii.

Winogrona

Bogactwo mikro i makroelementów: fosfor, wapń, magnez, chlor, potas, cynk, miedź, bor. Wszystko to sprawia, że na jedzeniu winogron zyskuje serce, układ krwionośny, mózg czy system nerwowy. Winogrona wykazują właściwości moczopędne i podwyższają zawartość dobrego cholesterotu, hamując niejako zły cholesterol. Przeciwutleniacze zatrzymują młodość w komórkach, jod reguluje tarczycę, a zawarta w gronach wit. A poprawia wzrok.

Pomarańcza

Jak na cytrusy przystało zawiera wit. C. Ponadto, tak jak grejpfrut jest bogata w wit. z grupy B, a jak marchewka posiada beta-karoten: dodający skórze charakterystycznego koloru i chroniący przed promieniowaniem ultrafioletowym. W błonach pomiędzy cząstkami owoców można odnaleźć błonnik i flawonoidy (wzmacniają działanie wit. C). Pomarańcza ma działanie antynowotworowe i przeciwbakteryjne, ponadto ma właśniwości przeciwdepresyjne i uspokajające. Nawet olejki unoszące się podczas obierania poprawiają nasze samopoczucie.

Brzoskwinia

Podstawowe witaminy w owocu to: A, C i te z grupy B. Brzoskwinia zawiera bor, który zwiększa stężenie estrogenów, tym samym zapobiega osteoporozie. Ma zasadotwórcze i moczopędne właściwości. Potas, fosfor, kwas foliowy, wapń, bor, selen, magnez i żelazo to składniki, które są korzystne dla kobiet w ciąży i w okresie przekwitania. Brzoskwinie stosuje się podczas odchudzania, bo mają lekko przeczyszczające działanie, niewiele kalorii i zapewniają uczucie sytości.

Takie bogactwo oferuje nam natura w postaci owoców. Sięgajmy po nie jaki najczęściej, a nasze ciało nam się odwdzięczy promiennością i niezawodnością.

 

Możesz również polubić…

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *