Belki i szczebelki

 

2014_05_06_10_11_21

Drabina bankowa wzbogaci się o szczebelki. Mamy już „podatek Belki”, którego rozliczeniem jako płatnik zajmuje się bank. W niedalekiej przyszłości w podobny sposób ma być rozliczany dochód z tytułu tzw. cashback.

Zmiany mają ułatwić życie podatnikom i usprawnić ściągalność podatków z rozwijającego się źródła przychodu. W obecnym kształcie podatnik otrzymuje wystawiony przez bank PIT-8C, aby później wykazać przychód w rozliczeniu się na zasadach ogólnych. W nowym założeniu będziemy mieli do czynienia ze zryczałtowanym 19%-owym podatkiem odprowadzanym przez bank, bez angażowania właściciela rachunku bankowego. Na miejsce informacyjnego PIT-8C, wejdzie roczna deklaracja podatkowa PIT-8AR.

MF zakłada, że zmiany będą obowiązywać od 1 stycznia 2015r. Zważywszy na bardzo rozszerzoną nowelizacje w zakresie podatków dochodowych jest to termin realny.

Konsekwencje wprowadzenia nowego sposobu rozliczania nie są trudne do spostrzeżenia. Bankom przybędzie więcej obowiązków jako płatników, w postaci obliczania i odprowadzania podatku. Może, ale nie musi się to odbić na ofercie skierowanej do klientów. Dla podatników takie rozwiązanie nie zawsze oznaczać będzie korzyść finansową. Przy zryczałtowanym podatku nie ma mowy o jakichkolwiek odliczeniach jak podczas rozliczeń na zasadach ogólnych. Profity mogą odnieść klienci, którzy na starych zasadach przekraczaliby drugi próg podatkowy i nie korzystaliby z wysokich odliczeń.

Mniej fatygi często kosztuje.

 

 

 

Możesz również polubić…

1 Odpowiedź

  1. Strona na grubości 🙂 Zapraszam również do siebie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *