Wielkie przejęcia

 pobrane (3)

Giganci stają się jeszcze więksi. Spektakularne przejęcia i fuzje są szeroko komentowane i czasem bardziej wyglądają jak posunięcia strategiczne w grze z konkurentami.

 

images (18)

Jeszcze niedawno mowa była o okazyjnym przejęciu Motoroli przez Lenovo. To znaczy chińskie Lenovo kupiło Motorolę Mobility dogadując się z Google, który w 2011 przejął dział Motoroli odpowiedzialny za smartfony za sumę 12,5 mld dolarów. Lenovo zrobiło na tym interes, bo zapłaciło niecałe 3 mld dolarów. W ten sposób firma chce z impetem rozszerzyć asortyment i wkroczyć na rynek smartfonów, czym może zagrozić kolegom po fachu – Samsungowi i Apple’owi. A w zasadzie liczy na trzecie miejsce na podium. Google jakoś nie potrafił wykorzystać potencjału Motoroli (bo raczej zna się na oprogramowaniu niż na sprzęcie) i wydawać by się mogło, że ogromnie stracił na transakcji. Nic bardziej mylnego. Kupując 3 lata temu Motorolę Mobility, Google’owi zależało przede wszystkim na patentach. Obecnie sprzedając ją, Lenovo zobowiązało się nie stosować innego oprogramowania poza Androidem – taki prztyczek dla Microsofta. Dodatkowo Google zakupił akcje Lenovo i tak potencjalny sukces Motoroli przyniesie zyski również Google’owi. Pewnie jeszcze długo Motorola nie będzie popularna w Europie, ale rynek azjatycki może z entuzjazmem pochłonąć nowinki Motoroli takie jak chociażby Moto X.

 

images (13)

W tym tygodniu kolejna korporacja z branży informatycznej dogadała się z producentem telefonów. Zaczęło się od tego, że Nokia w swoich produktach instalowała oprogramowanie Windows Phone w ramach partnerstwa z Microsoftem. Działy Nokii Devices & Sevices (poza fabryką w Indiach i Korei Południowej) zakupione za 7,17 mld dolarów, mają być wcielone do ogromnej rodziny Microsofta i utracić wyróżniającą markę Nokia na rzecz Microsoft Mobile Oy. Wydaje się, że jest to odpowiedź Microsoftu na poczynania Googla. Za sprawą produktów Nokii, które na dzień dzisiejszy w Europie cieszą się popularnością w przeciwieństwie do stanów, ma dojść do rozwoju oprogramowania Windows Phone. Również i przy tej transakcji są sami zadowoleni. Nokia nie dość, że zarobiła, to skupi się teraz na sferze „badawczej”, a pracę w Microsofcie ma dostać były szef Nokii Stephen Elop. Microsoft cieszy się, bo może poza Xboxem zacznie z zyskiem sprzedawać jakiś sprzęt.

images (16)

Strefa bankowa również przynosi sporo ciekawostek. Najbardziej świeżą sprawę jest przejęcie przez PKO BP aktywów grupy Nordea za prawie 3 mld złotych. Konkretnie chodzi o trzy spółki: Nordea Bank Polska, Nordea Polska Towarzystwo Ubezpieczeń na Życie i Nordea Finance. Do ostatecznej fuzji ma dojść za 1,5 roku, a do tej pory Nordea będzie należało do wspólnej grupy kapitałowej. Prezes PKO BP Zbigniew Jagiełło tak skomentował to po posunięcie: „ Przejęcie aktywów Nordea pozwoli nam na przyspieszenie wzrostu i realizację planów budowy nowej jakości usług bankowych.” To się jeszcze zobaczy.

 

images (14)

Zakupy – tu też się dzieje. Sieć Auchan wzbogaciła się w Polsce o 57 hipermarketów Real. Niestety UOKiK wydał warunkową zgodę na przejęcie, ze względu na to, że konkurencja na rynku może zostać zachwiana. Właśnie z tej przyczyny do zmiany szyldu nie dojdzie między innymi w Białymstoku, gdyż do ośmiu sklepów Real w Polsce, Auchan musi wyzbyć się swych praw. Grupa Auchan przejęła w Europie Wschodniej łącznie 91 hipermarketów i 13 galerii handlowych, na skutek zawarcia umowy z Metro Group. Ciekawe czy będzie miało to wpływ na kolejne zakupy sklepów w Europie Wschodniej.

 

images (20)

Nie byłabym sobą, gdybym nie wspomniała o branży motoryzacyjnej. Nie chodzi mi teraz o już sfinalizowane umowy, ale o kroki bardzo dynamicznie rozwijającej się firmy Beijing Automative Group. Nie dość, że już współpracuje z Deimlerem by zwiększyć produkcję samochodów, to szuka obecnie za pomocą swojej „specjalnej grupy zwiadowczej”, koncernu w Europie i USA, który mogłaby przejąć. To byłoby coś, gdyby BAIG Group zagroził chińskim kolegom jak: FAW, Dongfeng czy SAIC. Wyobrażacie sobie Mercedesa, nie tyle z podzespołami chińskimi, ale z całym zawieszeniem, podwoziem, silnikiem (jak w samochodziku dla dziecka made in china)?

Tak się zastanawiam kiedy Coca Cola przejmie Pepsi. W końcu Pepsi stworzyło nowe patenty jak dodawanie do napoju jadu skorpiona, produkowanie puszki z kadłuba łodzi podwodnej, nie wspominając o cytrynie w Pepsi Lemon. 😉 Tą myśl pozostawiam fantazji.

 

Możesz również polubić…

1 Odpowiedź

  1. Pozdrawiam serdecznie autorów strony.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *