Jagodzianki drożdżowe

DSC03161

Biwakowanie na Mazurach kojarzy mi się z pływaniem w jeziorze i prawdziwymi jagodziankami. O ile w tych warunkach atmosferycznych trudno o przyjemną kąpiel, o tyle ze zrobieniem jagodzianek damy sobie radę.

DSC03154

Składniki ciasta drożdżowego:

3,5 szklanki mąki pszennej

0,5 szklanki cukru

2 jajka

1 szklanka podgrzanego mleka

100 g rozpuszczonego masła

50 g drożdży

szczypta soli

DSC03150

Zaczyn drożdżowy:

Rozkruszone drożdże podsypujemy kilkoma łyżkami cukru i polewamy kilkoma łyżkami lekko podgrzanego mleka. Odstawiamy zaczyn do wyrośnięcia w ciepłe miejsce, np. blisko włączonej kuchenki, do momentu aż co najmniej 3-krotnie  zwiększy objętość.

DSC03155

Ciasto drożdżowe:

Jajka z cukrem i solą ucieramy na puszystą masę, ale radziłabym miksować w innym pomieszczeniu, gdyż drożdże nie lubią hałasu (opadną). Do dużej miski przesypujemy mąkę, dodajemy zaczyn, masę jajeczną oraz mleko. Podczas ręcznego ugniatania, powoli dolewamy płynnego masła. Ugniatamy i ugniatamy – aż ciasto będzie odchodzić od ręki. Odstawiamy miskę w ciepłe miejsce (tak jak wcześniej drożdże) i przykrywamy ściereczką, żeby ciasto nie obeschło.

DSC03158

Bułeczki:

ciasto drożdżowe

olej rzepakowy

konfitura z jagód

Dłonie nawilżamy olejem i bierzemy kawałek ciasta. Rozprowadzamy ciasto na dłoni, do środka wkładamy jagody, sklejamy końcówki i odwracamy bułeczkę. Bułeczki kładziemy na wysmarowanej olejem blasze i odstawiamy na 10 min. do ostatecznego wyrośnięcia. Pieczemy jagodzianki (w zależności od wielkości i rozstawu) do zarumienienia przez 25-35 minut w 180 st. C.

DSC03164

Jagodzianki proponuję posypywać cukrem pudrem.

Smacznego!

Może Ci się również spodoba

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *